fallback

Възходът на ислямското финансиране

Финансовите пазари вече години се тресат заради кризата, а един сегмент е във възход - инструментите, отговарящи на ислямските канони

16:15 | 13.01.12 г. 6
Автор - снимка
Създател

На фона на огромната несигурност, която буквално тресе глобалния пазар и кара много инвеститори да се оттеглят в очакване на по-добри времена, един сегмент на финансовия сектор продължава да се развива възходящо. Става дума за финансовите инструменти, отговарящи на ислямското законодателство, пише Махмуд Мохиелдин, управляващ директор в Световната банка. На стойност едва около 5 млрд. долара в края на 80-те години, днес този тип финансови инструменти са на стойност 1,2 трлн. долара.

Ислямските финансови инструменти се характеризират с поделяне на риска между кредитора и кредитополучателя. Може би това е и причината този клас активи да избегне най-тежките последици от глобалната финансова криза, започнала през 2008 година.

Устойчивостта на ислямските финансови инструменти, както и някои основни техни характеристики, подкрепят доброто представяне и нарастващата популярност на този клас активи.

Глобалната финансова криза нанесе своя отпечатък върху някои ислямски финансови институции, тъй като реалната икономика се сви и някои емитенти на ислямски облигации банкрутираха. Поделянето на риска, което е харакерно за финансите в ислямския свят обаче превърнаха ислямските облигации в доста устойчиви на първите трусове от 2008 година.

Водещи икономисти, като преподавателя в Харвард Кенет Рогоф, са категорични, че ислямските финанси демонстрират предимствата от поделянето на риска пред традиционните западни дългови инструменти.

По време на кризата няколко отличителни черти направиха ислямските финансови инструменти относително стабилни. Една от тях е изискването за обезпеченост с активи, при това с гарантирането на директна връзка между финансовите транзакции и реалните икономически дейности.

Резултатите от инвестициите са строго обвързани с доходността на облигациите, при което доходността се определя от реалния сектор, а не от финансовия. Така се създава гъвкав механизъм за реакция в случай, че възникне неочакван шок.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:53 | 14.09.22 г.
fallback